SKŁADNIKI KOSMETYCZNE CZYLI KRÓTKI PRZEGLĄD SKŁADU KREMÓW, LOTIONÓW I MASEK

  Kremy, maski i lotiony zaliczają się do emulsji, czyli układów składających się z co najmniej dwóch niemieszających się ze sobą faz, z których jedna jest rozproszona w drugiej w postaci drobnych cząsteczek. W zależności od struktury emulsji wyróżnia się dwie ich grupy – emulsje klasyczne typu woda w oleju (W/O) i emulsje typu olej w wodzie (O/W), przy czym słowo "olej" jest tu synonimem substancji tłuszczowej. W zasadzie nazwy tych emulsji tłumaczą się same – w emulsjach W/O cząsteczki wody są zdyspergowane w oleju. Emulsje takie są tłuste i "ciężkie", wolno się wchłaniają, tworzą tłusty film na powierzchni skóry. W emulsjach O/W natomiast cząsteczki oleju są otoczone cząsteczkami wody. Emulsje te odbierane są przez użytkowników jako "lekkie". Większość oferowanych na rynku kremów pielęgnacyjnych, zarówno do twarzy, jak i do ciała, to emulsje typu O/W. Wśród dostępnych na rynku produktów występują również emulsje wielokrotne O/W/O oraz W/O/W, w których fazę rozproszoną tworzy emulsja typu O/W lub W/O, a fazą rozpraszającą jest odpowiednio faza olejowa lub wodna.
 Powszechnie wiadomo, że woda z olejem się nie miesza, dlatego utworzenie stabilnej i dobrej jakości emulsji wymaga użycia specjalistycznej aparatury – próżniowego homogenizatora oraz doboru odpowiednich komponentów, w tym także emulgatorów, które obniżają napięcie powierzchniowe między cząsteczkami obu faz i pozwalają je ze sobą połączyć. Homogenizator jest aparatem emulgującym dodatkowo wyposażonym w urządzenia do mieszania, odgazowywania, ogrzewania i chłodzenia różnorodnych mieszanin.
Kosmetyki na bazie emulsji chronią naszą skórę przed utratą wilgoci i wspomagają regenerację naturalnej bariery ochronnej. Jednak od pielęgnacji oczekujemy więcej, stąd kremy zawierają też mnogość składników poprawiających ich konsystencję, ułatwiających rozprowadzanie, przedłużających im życie, barwiących, zapachowych oraz składników aktywnych. Mianem tym określa się generalnie składniki, które mają dobroczynny wpływ na skórę. Należą do nich między innymi filtry UV, substancje kojące i łagodzące, środki zatrzymujące wodę w skórze, redukujące zmarszczki, substancje chroniące przed negatywnym wpływem środowiska, substancje blokujące wytwarzanie melaniny, samoopalacze i inne. Wiele składników pełni kilka funkcji naraz, tzn. może być jednocześnie emolientem, poprawiać konsystencję i chronić przed negatywnym wpływem promieniowania UV (np. masło karite).
Nasze wieloletnie doświadczenie oraz chęć ciągłego pogłębiania wiedzy na temat nowych surowców oraz nowoczesnych rozwiązań technologicznych pozwalają nam wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom i tworzyć produkty zgodne z Państwa oczekiwaniami.
 

Dostępne linie:

- Basic
- Nappa
- Uniqe

opr. mgr inż. Monika Bogucka

  OXYDANT.jpg